Nejkrásnější přírodní parky

Scenérie Českého Švýcarska

Česká republika je domovem neuvěřitelně rozmanité přírody od dramatických skalních útvarů přes hluboké lesy až po rozkvetlé louky a meandrující řeky. Tuto přírodní krásu chrání systém národních parků a chráněných krajinných oblastí, které představují to nejlepší, co česká příroda nabízí. V tomto článku vás provedeme nejkrásnějšími přírodními parky Česka a poradíme, jak si jejich návštěvu co nejlépe užít.

Národní parky České republiky

V České republice se nacházejí čtyři národní parky, které představují nejvyšší stupeň ochrany přírody. Každý z nich je jedinečný a stojí za návštěvu v jakémkoli ročním období.

Národní park Šumava

Největší český národní park se rozkládá podél hranic s Německem a Rakouskem a společně s bavorským národním parkem tvoří jeden z největších souvislých lesních komplexů ve střední Evropě. Šumava je domovem horských smrkových lesů, rašelinišť, ledovcových jezer a divokých řek.

Co vidět a zažít:

  • Černé a Čertovo jezero – pozůstatky ledovcové činnosti
  • Boubínský prales – jeden z nejzachovalejších přirozených lesů v Evropě
  • Chalupská slať – největší rašeliniště na Šumavě s naučnou stezkou
  • Trojmezí – místo, kde se setkávají hranice Česka, Německa a Rakouska

Tipy pro návštěvníky: Šumava je ideální pro pěší turistiku i cykloturistiku díky husté síti značených tras. V zimě nabízí výborné podmínky pro běžecké lyžování. Při návštěvě doporučujeme začít v některém z návštěvnických center (Kvilda, Svinná Lada, Kašperské Hory), kde získáte aktuální informace o stavu tras a možnostech pozorování zvěře.

Krkonošský národní park

Nejstarší český národní park chrání nejvyšší české pohoří s jedinečnými arkto-alpínskými ekosystémy. Krkonošská tundra nad horní hranicí lesa připomíná krajinu severní Evropy a hostí mnoho endemických druhů rostlin a živočichů.

Co vidět a zažít:

  • Sněžka – nejvyšší hora ČR (1603 m n.m.)
  • Labský vodopád a pramen Labe
  • Pančavský vodopád – nejvyšší český vodopád
  • Údolí Mumlavy s kaskádami a obřími hrnci

Tipy pro návštěvníky: Krkonoše jsou nejnavštěvovanějším českým pohořím, proto doporučujeme vyhnout se hlavní sezóně (červenec-srpen a zimní prázdniny) nebo se vydat na méně frekventované trasy. Nezapomeňte na proměnlivé horské počasí a vhodné oblečení i v létě. Pro nejlepší zážitek využijte služeb místních průvodců, kteří vás zavedou na méně známá, ale stejně krásná místa.

Národní park České Švýcarsko

Nejmladší český národní park je domovem úchvatné pískovcové krajiny s hlubokými roklemi, soutěskami a mohutnými skalními útvary. Spolu s německým Saským Švýcarskem vytváří jedinečný přeshraniční přírodní komplex.

Co vidět a zažít:

  • Pravčická brána – největší přírodní skalní most v Evropě
  • Edmundova a Divoká soutěska – plavba na pramicích mezi skalními stěnami
  • Mariina vyhlídka – dramatický pohled na kaňon řeky Labe
  • Jetřichovické vyhlídky – série skalních vyhlídek s panoramatickými výhledy

Tipy pro návštěvníky: Oblast je velmi populární, proto doporučujeme návštěvu mimo hlavní sezónu nebo ve všední dny. Pravčickou bránu a soutěsky je nejlepší navštívit buď brzy ráno, nebo pozdě odpoledne, kdy je zde méně turistů. Nezapomeňte na pevnou obuv, terén je místy náročnější.

Národní park Podyjí

Nejmenší český národní park chrání meandrující údolí řeky Dyje a okolní lesy a vřesoviště na hranici s Rakouskem. Je známý svou mimořádnou biologickou rozmanitostí a zachovalými lesy.

Co vidět a zažít:

  • Meandrující údolí Dyje s vyhlídkami Králův stolec a Hardeggská vyhlídka
  • Historické město Znojmo na okraji parku
  • Hrad Hardegg na rakouské straně hranice
  • Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejkvalitnějších vinic v České republice

Tipy pro návštěvníky: Podyjí je méně navštěvované než ostatní národní parky, což z něj činí ideální místo pro ty, kdo hledají klid a autentickou přírodu. Nejlepší způsob, jak park poznat, je pěší turistika nebo cykloturistika po značených trasách. Nezapomeňte navštívit i rakouskou část parku Thayatal, kde můžete do ČR přejít po romantickém mostě u Hardeggu.

Chráněné krajinné oblasti, které nesmíte minout

Kromě národních parků má Česká republika 26 chráněných krajinných oblastí (CHKO), které chrání rozmanité typy krajiny od krasových oblastí přes pískovcová města až po unikátní mokřady. Zde jsou některé z těch nejzajímavějších:

CHKO Český ráj

První chráněná krajinná oblast v Česku se pyšní impozantními pískovcovými skalními městy, romantickými zříceninami a malebnými rybníky. Region je často nazýván "rájem na zemi" a právem patří mezi nejoblíbenější turistické destinace.

Co vidět: Prachovské skály, Hruboskalsko (tzv. Český ráj), hrad Trosky, Drábské světničky, Bozkovské dolomitové jeskyně.

CHKO Moravský kras

Nejrozsáhlejší a nejvíce zkrasovělé území v České republice nabízí fascinující pohled do podzemního světa. Oblast je známá svými jeskynními systémy, propastmi a povrchovými krasovými jevy.

Co vidět: Propast Macocha, Punkevní jeskyně s plavbou na lodičkách, Kateřinská jeskyně, Balcarka, naučná stezka Macocha.

CHKO Pálava

Vápencové pohoří na jižní Moravě kombinuje unikátní přírodu s bohatým kulturním dědictvím a vinařskou tradicí. Teplomilná vegetace a vzácné druhy rostlin a živočichů dělají z Pálavy biologicky velmi cennou oblast.

Co vidět: Zříceniny hradů Děvičky a Sirotčí hrádek, Státní zámek Mikulov, naučná stezka Děvín, vinice a vinné sklípky v okolí.

CHKO Beskydy

Největší chráněná krajinná oblast v ČR chrání zachovalé karpatské lesy, horské louky a unikátní krajinu formovanou tradiční valašskou kulturou. Je domovem mnoha vzácných živočichů včetně velkých šelem jako jsou vlci, rysi a medvědi.

Co vidět: Radhošť s kaplí a sochou Radegasta, Pustevny s jedinečnou architekturou, Lysá hora, skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.

CHKO Český kras

Nedaleko Prahy se nachází oblast bohatá na krasové jevy s unikátními geologickými lokalitami a fosiliemi světového významu. Území je významné i z archeologického hlediska díky pravěkým nálezům.

Co vidět: Koněpruské jeskyně, lom Velká Amerika (tzv. český Grand Canyon), hrad Karlštejn, Svatý Jan pod Skalou.

Jak si naplánovat výlet do přírody

Kdy navštívit přírodní parky

Každé roční období přináší jiný zážitek:

  • Jaro (duben-květen): Ideální doba pro pozorování kvetoucích rostlin, zejména v nižších polohách. Parky jsou méně navštěvované a příroda se probouzí.
  • Léto (červen-srpen): Nejvhodnější období pro horské túry a návštěvu vysokohorských oblastí. Počítejte však s více turisty, zejména v národních parcích.
  • Podzim (září-říjen): Snad nejkrásnější období díky barevnému listí a čistému vzduchu. Ideální pro fotografy a milovníky klidu.
  • Zima (prosinec-březen): Zasněžená krajina nabízí úplně jiný zážitek. Vhodné zejména pro Krkonoše a Šumavu s možností zimních sportů.

Praktické rady pro návštěvníky přírodních parků

  • Respektujte pravidla parku - pohybujte se pouze po značených stezkách, neodhazujte odpadky, nerušte zvířata
  • Vhodné vybavení - kvalitní obuv, vrstvené oblečení, dostatek vody, mapa (nelze se vždy spoléhat na mobilní signál)
  • Informace předem - před návštěvou si zjistěte aktuální podmínky, některé trasy mohou být dočasně uzavřené
  • Průvodcované túry - zvažte služby místních průvodců, kteří vám ukáží zajímavá místa mimo hlavní turistické trasy
  • Šetrná doprava - využívejte veřejnou dopravu nebo speciální turistické autobusy, které jezdí do mnoha chráněných oblastí

Ubytování v blízkosti přírodních parků

Pro skutečný zážitek z přírody doporučujeme:

  • Horské chaty a boudy - autentický zážitek v srdci přírody
  • Agroturistika a ekofarmy - ideální pro rodiny s dětmi
  • Kempy a tábořiště - pro ty, kdo chtějí být co nejblíže přírodě
  • Penziony v malých obcích - často s domácí kuchyní a místními specialitami

Závěr

České přírodní parky nabízejí nesmírnou rozmanitost krajinných typů a přírodních krás na relativně malém území. Od divokých hor po krasové jeskyně, od hlubokých lesů po meandrující řeky - v každém koutu republiky najdete něco, co vás okouzlí.

Při návštěvě těchto míst si nezapomeňte udělat čas na pomalé prozkoumávání a vnímání detailů. Právě v tom je kouzlo českých přírodních parků - nejsou to jen dramatické scenérie, ale i drobné divy přírody, které můžete objevit, když se pozorně díváte.

Ať už jste vášnivý turista, fotograf, milovník přírody nebo jen hledáte klid mimo městský ruch, české národní parky a chráněné krajinné oblasti vám nabídnou nezapomenutelné zážitky v každém ročním období.

Sdílet článek

Předchozí článek: Cestování po Česku s dětmi
Zpět na blog