Česká kuchyně je známá svou vydatností, chutností a bohatou historií ovlivněnou sousedními zeměmi. Je to kuchyně, která zahřeje, zasytí a potěší. V tomto gastronomickém průvodci vám představíme nejlepší tradiční české pokrmy, nápoje a restaurace, které musíte při návštěvě naší země ochutnat.
Tradiční české pokrmy
Česká kuchyně je založena především na ingrediencích, které byly v českých zemích vždy dostupné – maso (hlavně vepřové, hovězí a drůbež), mouka, brambory, zelí a houby. Z těchto surovin vznikla celá řada vynikajících pokrmů, které si získaly oblibu po celém světě.
Vepřo-knedlo-zelo
Národní jídlo Čechů se skládá z vepřové pečeně, knedlíků (většinou houskových, ale někdy i bramborových) a dušeného zelí. Příloha zelí je podle regionů různá – v Čechách se běžně podává kyselé bílé zelí, na Moravě často červené sladké zelí. Toto jídlo je dokonalým příkladem tradiční české kuchyně – syté, chutné a perfektně vyvážené co do chutí.
Svíčková na smetaně
Hovězí svíčková s krémovou omáčkou ze zeleniny a smetany je dalším charakteristickým českým pokrmem. Podává se s houskovými knedlíky, brusinkovým terčem a šlehačkou. U tohoto jídla je zajímavý kontrast sladké a kyselé chuti. Každá česká rodina má svůj vlastní recept, který se často předává z generace na generaci.
Guláš
Ačkoliv má guláš kořeny v Maďarsku, Češi si ho upravili k obrazu svému. Český guláš je typicky hustší než jeho maďarský protějšek a často se podává s knedlíky nebo chlebem místo brambor. K tradičnímu českému guláši neodmyslitelně patří i pivo, které se přidává i do samotného pokrmu během vaření.
Další tradiční pokrmy
- Smažený řízek – obvykle vepřový nebo kuřecí, obalený v trojobalu a smažený, podává se s bramborovým salátem
- Kulajda – hustá polévka z hub, brambor a kopru se zakysanou smetanou a zastřeným vejcem
- Bramboráky – smažené bramborové placky s česnekem a majoránkou
- Česnečka – česnekové polévka, tradičně považovaná za léčivou a ideální po bujaré noci
- Koprová omáčka – smetanová omáčka s koprem, podávaná s vařeným hovězím a knedlíkem
- Ovocné knedlíky – sladké kynuté nebo tvarohové knedlíky plněné ovocem, posypané cukrem, mákem nebo strouhankou a přelité máslem
České nápoje
Česká republika je známá nejen svým jídlem, ale také svými nápoji, především pivem, které je neodmyslitelnou součástí české kultury.
Pivo
České pivo je uznáváno po celém světě jako jedno z nejkvalitnějších. Plzeňský ležák (pils) se stal vzorem pro piva po celém světě. Mezi nejznámější české značky patří Pilsner Urquell, Budweiser Budvar, Staropramen, Kozel a Krušovice. Pro milovníky piva doporučujeme návštěvu pivních lázní, kde se můžete v pivu dokonce koupat!
Becherovka
Jedná se o bylinný likér vyráběný v Karlových Varech. Jeho receptura je přísně tajná a zná ji jen několik lidí. Má charakteristickou hořko-sladkou chuť se skořicovými a vanilkovými tóny. Pije se jako digestiv nebo jako součást koktejlů.
Slivovice
Oblíbená především na Moravě, tato pálenka ze švestek je velmi silná (až 52 % alkoholu) a často se vyrábí doma. Tradičně se podává při oslavách a rodinných sešlostech.
Kde ochutnat autentickou českou kuchyni
Praha a další velká města nabízejí širokou škálu restaurací od tradičních hospod až po moderní podniky experimentující s českými surovinami. Zde jsou tipy na místa, kde ochutnáte skutečně autentickou českou kuchyni:
Tradiční hospody
V Praze doporučujeme navštívit U Fleků, nejstarší pivovar v Praze, který funguje již od roku 1499. Podávají zde výborné pivo i tradiční česká jídla v autentickém prostředí. Dalšími dobrými volbami jsou Lokál, U Pinkasů nebo U Medvídků.
Moderní česká kuchyně
Pro ty, kdo chtějí ochutnat moderní interpretaci české kuchyně, doporučujeme restaurace jako Eska, La Degustation Bohême Bourgeoise (s michelinskou hvězdou) nebo Field. Tyto podniky používají tradiční české suroviny, ale připravují je moderními technikami.
Farmářské trhy
Skvělým způsobem, jak ochutnat místní speciality, je návštěva farmářských trhů, které se konají pravidelně po celé zemi. V Praze jsou nejznámější trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad, na náplavce nebo na Kulaťáku. Zde můžete ochutnat vše od domácích sýrů, uzenin až po tradiční koláče.
Moderní gastronomické trendy v Česku
Česká gastronomická scéna prochází v posledních letech výraznou proměnou. Vedle tradičních hospod vzniká stále více podniků, které se zaměřují na lokální a sezónní suroviny, udržitelnost a experimentování s tradiční českou kuchyní.
Mnoho mladých šéfkuchařů se vrací k zapomenutým receptům a surovinám, které byly součástí české kuchyně před nástupem fast foodu a globalizace. Některé restaurace se specializují na foraging – sběr divokých bylin a ingrediencí přímo z přírody.
Dalším trendem je návrat k fermentaci – výrobě kvašených pokrmů jako jsou různé druhy zelí, kvašená zelenina, kefíry či kombuchay. Tyto potraviny byly vždy součástí české kuchyně, ale nyní zažívají skutečnou renesanci.
Kulinářské zážitky a aktivity
Při návštěvě České republiky si nenechte ujít tyto gastronomické zážitky:
- Kurzy vaření – naučte se připravovat tradiční české pokrmy pod vedením zkušených kuchařů
- Pivní turistika – navštivte historické pivovary a ochutnejte různé druhy českého piva
- Vinobraní – pokud navštívíte jižní Moravu na podzim, zažijte tradiční oslavy sklizně vína
- Food festivaly – po celé zemi se konají různé gastronomické festivaly, které představují to nejlepší z české i mezinárodní kuchyně
Česká kuchyně je stejně jako česká historie pestrá, bohatá a plná překvapení. Nenechte si ujít příležitost objevit její chutě a vůně, které vám poskytnou nevšední kulinářský zážitek a hlubší porozumění české kultuře a tradicím.